HARMONOGRAM PŘÍPRAVA SVATBY

 

JAK  PLÁNOVAT  SVATBU

   Aby Vaše svatba byla skvělá a svatební hosté na ni ještě dlouho vzpomínali, je třeba vše pečlivě naplánovat a zorganizovat. V harmonogramu příprav hodně záleží na Vašich schopnostech improvizace a na Vašich představách o svatbě.

7 - 6 měsíců před svatbou:

- Vyberte si místo pro konání svatby.

- Zorganizujte setkání obou rodin snoubenců, pokud se neznají a seznamte je. Sestavte předběžný plán výdajů, počítejte asi s cca 15 % rezervou.

- Domluvte si a rezervujte si termín svatby. Zvlášť pokud chcete mít obřad na některém z velmi žádaných a oblíbených míst, tak se budete muset s termínem přizpůsobit. Při plánování termínu myslete na to, že některá data jsou žádanější. Jedná se především o měsíc červen, předvánoční čas nebo data, která mají určitou číselnou symboliku.

6 - 5 měsíců před svatbou:

- Vyberte a rezervujte si hotel nebo restauraci, kde se bude konat svatební hostina. Může se stát, že máte nějaké speciální požadavky. Třeba chcete mít velkou svatbu, kde se bude tančit. Pak pro Vás bude místo, kde se bude konat hostina, stejně důležité jako místo konání obřadu.

- Sestavte si předběžný seznam hostů.

- Vyberte si svatební šaty.

- V případě potřeby kontaktujte svatebního koordinátora.

4 měsíce před svatbou:

- Vyberte svědky a družičky a pozvěte je. Sestavte přesný seznam hostů.

-  Domluvte a objednejte si svatební vůz (limuzínu, kočár).

- Domluvte si fotografa a kameramana. Nejlepší je spolehnout se na doporučení svých známých nebo na profesionála s dobrými referencemi. Domluvte si styl fotografií a prokonzultujte s ním svou celkovou představu.

- Zajistěte si hudební doprovod svatební hostiny - kontaktujte a domluvte si kapelu.

- Vyberte oblek pro ženicha. Nezapomeňte  na boty, košili a doplňky. Styl oblečení ženicha by měl ladit s šaty nevěsty a celkovým stylem svatby.

3 měsíce před svatbou:

- Zajistěte ubytování pro hosty zdaleka. Pojedete-li na svatební cestu, tak si zajistěte dovolenou u zaměstnavatele.

- Vyberte šaty pro družičky. Pokud je budete půjčovat ve svatebním salónu, můžete je vybrat hned spolu se svatebními šaty nevěsty.

- Vyberte si a objednejte snubní prsteny. Nevěsta by u kadeřnice měla začít zkoušet svatební účes.

- Objednejte a nechte si vytisknout  svatební oznámení a pozvánky ke stolu. Také kartičky pro potvrzení účasti na svatbě.

- Ve specializovaných obchodech si vyberte dary do svatebního listu. Můžete si i sami sepsat seznam svatebních darů a obchodů, kde je prodávají, aniž by tam na svatební list byli zavedení. V souvislosti s tím je důležité ustanovit správce svatebních darů. Dostanete pak jen to, co si přejete a hostům a příbuzným ubudou starosti se sháněním dárků. Můžete si vést on-line seznam svatebních darů na internetu na speciálních svatebních stránkách.

2 - 1 měsíc před svatbou:

- Rozešlete svatební oznámení, pozvánky a potvrzení účasti na svatbě.

- Objednejte svatební koláče, dorty a cukroví na hostinu a na výslužky. Zajistěte krabice či jiné balení na výslužky.

- Nevěsta by si měla vybrat a dokoupit doplňky: punčochy, prádlo, závoj nebo ozdoby do vlasů, boty, rukavičky, bižuterii, podvazek.

- Objednejte svatební kytici. Také kytice pro obě maminky, květiny na výzdobu stolů, sálu, popřípadě kostela či obřadní síně.

4 - 3 týdny před svatbou:

- V restauraci se domluvte na svatebním menu, výzdobě prostor v požadovaném stylu, květiny, kytice.

- Vytiskněte si kartičky se jmény - kvůli zasedacímu pořádku u svatebního stolu.

- Vyzvedněte snubní prsteny. Nezapomeňte koupit stuhy na zdobení aut, voničky, myrtu, ubrousky, ozdoby do koláčů, také kapesníček pro ženicha (úkol nevěsty!).

- Nevěsta by si měla zajít na zkoušku líčení, objednat se na manikúru, pedikúru, kosmetiku.

- Objednejte dopravu pro všechny pozvané svatebčany. Připravte svatební proslov.

- Sestavte si harmonogram svatebního dne + doprovodný program pro svatební oslavu. Na svatební oslavě je důležité zajistit i zábavu, aby se hosté po nějaké době nezačali nudit. V přestávkách, kdy nehraje kapela můžete organizovat tradiční hry, soutěže a nápady  se zaručeným úspěchem: tanec s bojem o židli, balónkový tanec, pomerančový tanec, svatební tombola, svatební noviny, karaoke, házení svatební kyticí, nakrojení svatebního dortu, stahováni podvazku nevěstě ženichem, hra pro nevěstu a ženicha: Poznej svého milého  a hra Co o sobě víme. Únos nevěsty - od tohoto zvyku se v poslední době celkem upouští - mělo by být časově ohraničené, protože se často stává, že hosté čekají celé dlouhé hodiny na návrat unesené nevěsty... Příjemným zpestřením svatebních oslav v poslední době bývá ohňostroj. Ten může být krásným romantickým dárkem a nemusí se jednat hned o velkolepou show. Svému účelu dobře poslouží vystřelení dvou ohnivých srdcí nebo speciálního nápisu. Vypouštění holubiček: velmi romantický a krásný svatební zvyk, kdy snoubenci po obřadu vypustí dvě bílé holubice z klece na znamení toho, že manželství není žádným ostrým svazováním a jsou stále volní jako ptáci.

1 týden před svatbou:

- Poslední zkouška šatů a obleku ve svatebním salónu. Vyzvedněte si svatební šaty, oblek, šaty pro družičky .

- Rozvezte svatební koláče jako osobní pozvání na svatbu. Připravte si snubní prsteny, zkontrolujte doklady.

- Pokud pojedete na svatební cestu - již si zabalte zavazadla.

- "Zapijte svobodu" - uspořádejte večírek pro přátele a kamarády.

- Nechte si potvrdit účast fotografa, kameramana a hudební kapely na svatbě.

- Přivezte z cukrářství svatební dorty a cukroví.

- Kontaktujte všechny ostatní dodavatele na zajištění služeb a ujistěte se, že je vše v pořádku.

SVATEBNÍ DEN:

- Svatební účes a líčení nevěsty.

- Vyzvednutí svatební kytice, zdobení aut, voničky pro všechny svatebčany.

- Malé občerstvení pro přivítání svatebčanů u nevěsty (chlebíčky).

- Před odjezdem na obřad si zkontrolujte a vemte s sebou: prstýnky, občanské průkazy, stvrzenky o zaplacení poplatků za obřad, pokud máte požadavek na speciální hudbu na obřadu, potom s sebou toto CD.

- Užívejte si svůj VELKÝ DEN, usmívejte se, buďte šťastná a skvěle se bavte.

1 - 3 týdny po svatbě:

- Vyzvednout si oddací list na matrice (je možné si ho nechat zaslat poštou).

- Pořídit si nový občanský průkaz (nové jméno, nový stav), změna v dalších dokladech.

- Nahlásit změnu jména a stavu zaměstnavateli.

- Rozeslat děkovné dopisy nebo vytištěné děkovné kartičky za dary a účast na svatbě.

 

   Když budete mít jasnou představu o svatbě, tím snadněji ji naplánujete. U pěkné svatby neplatí pravidlo "čím dražší, lím lepší". Kouzlo povedené svatby spočívá v umění vytvořit atmosféru a svůj pocit štěstí přenést na přítomné hosty. Připravujte se tak, abyste měli na co vzpomínat a aby se na Vaši svatbu ještě po léta vzpomínalo.

HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!